Liečba glaukómu na Slovensku
Z medzinárodnej spolupráce medzi Varšavskou ekonomickou školou, Národnou akadémiou Kyjev-Mohyla, Univerzitou v Debrecíne a VŠE v Prahe na ktorej pôsobia Peter a Daniela, vzišiel náš najnovší report na tému mechanizmy financovania v oftalmológii v krajinách Vyšehradskej štvorky a na Ukrajine.
Vrámci oftalmológie sme skúmali viaceré ochorenia vrátane glaukómu, ľudovo zeleného zákalu. Toto ochorenie vedie k nezvratnému rozkladu a postupnému umieraniu tkaniva zrakového nervu. Nakoľko tento nerv prenáša vizuálne podnety do nášho mozgu, jeho poškodením môže dôjsť k čiastočnej alebo dokonca úplnej strate zraku. Z dostupných štatistických údajov vieme, že v roku 2020 bolo na Slovensku okolo 194-tisíc ľudí s glaukómom, z toho 105-tisíc malo primárny glaukóm a 89-tisíc malo podozrenie na glaukóm. Na jeho liečbu sa používa (1) medikamentózna liečba - napr. kvapky do očí (okolo 40 000 pacientov ročne), po ktorej nasledujú (2) laserové operácie (niekoľko stoviek pacientov ročne) alebo (3) chirurgický zákrok (okolo 2 000 pacientov pred pandémiou COVID-19 ).
Medikamentóznu liečbu väčšinou vykonáva lokálny oftalmológ monoterapiou alebo fixnými kombináciami, ktoré sú zvyčajne plne hradené zo zdravotného poistenia. Laserová iridotómia (trabekuloplastika) je 2. líniou liečby glaukómu. Predoperačné vyšetrenie býva hradené poisťovňou, zákrok laserom taktiež hradí ZP (úhrada bola 271 EUR v 2020). Pacient si však musí väčšinou uhradiť minimálne jednu pooperačnú kontrolu – obvykle sa jedná o doplatok 50 EUR. Treťou líniou liečby je operácia kde sa voperuje implantát. Predoperačné vyšetrenia a zákrok bývajú hradené ZP (cca 370 EUR hradia poisťovne), avšak úhrada implantátu je so spoluúčasťou pre pacienta (cca 120 EUR). Čakacie doby na glaukóm sú zvyčajne nízke a zdravotné poisťovne nemajú žiadne limity.
Celý report v angličtine je v prílohe.