Newsletter 3/2023
1. Etatisti, technokrati a Covid
Napriek svojej rozdielnosti majú etatizmus a technokracia spoločnú črtu – absentuje v nich dôraz na preferencie pacientov a spotrebiteľov v zdravotníctve. Víziou etatistu je všemocný štát; víziou technokrata je dogma efektívnosti víťaziaca nad preferenciami pacientov a želaniami spotrebiteľov.
Viac si môžete prečítať v komentári, ktorý sme spolu s Dr. Zajacom poskytli pre Týždeň.
2. Do trojice krajín s najvyššou nadúmrtnosťou patrí aj Slovensko
O nadúmrtnosti počas pandémie COVID-19 na Slovensku sme písali v článku publikovanom v Health Systems and Policy Monitor (HSPM). HSPM je inovatívna platforma, ktorá monitoruje a analyzuje aktuálne dianie o zdravotných systémoch, reformách a politikách
|
Pri porovnaní nadúmrtnosti medzi európskymi krajinami v období 2020 až 2022 vidíme, že Slovensko patrilo medzi krajiny s najvyššou nadúmrtnosťou, až 24,08%. Horšie od nás boli už len Poľsko (25,51%) a Bulharsko (29,73%). Najnižšiu nadúmrtnosť zaznamenali krajiny ako Nórsko(1,95%), Švédsko (2,34%) či Island (3,23%). Priemer EÚ bol na úrovni 13,75%.
3. COVIDovú knižnicu postupne rozširujeme
Mieru šírenia ochorenia COVID-19 pri zavedení protiepidemických opatrení v rámci SR skúmala Monika Musilová vo svojej dizertačnej práci Dopad epidemiologických opatrení na priebeh pandémie COVID-19 na Slovensku.
Cieľom práce bolo i zhodnotenie efektu vybraných celoplošných opatrení ako aj výskyt ochorenia COVID-19 na Slovensku v 1., 2. a 3. vlne pandémie a popis vybraných epidemiologických ukazovateľov vo vzťahu k šíreniu ochorenia.
Dizertačnú prácu sme zaradili do našej COVIDovej knižnice, ktorá sústredí odborné výstupy týkajúce sa pandémie COVID-19 na Slovensku
|
4. CEE HPN má nový web
V 2011 som spolu s ďalšími odborníkmi na zdravotnú politiku založil Central & East European Health Policy Network (CEE HPN). Poslaním CEE HPN je ovplyvňovať zmeny systému zdravotnej starostlivosti v krajinách Strednej a Východnej Európy (CEE) v prospech spotrebiteľov.
V sieti pôsobím ako výkonný riaditeľ a spolu s kolegami je našou víziou vybudovať silnú a rastúcu sieť odborníkov na zdravotnú politiku v regióne CEE.
V uplynulých dňoch prešla naša webová stránka redizajnom. Nájdete tu zoznam aktuálnych členov, ako i sumár našich aktivít či novinky z regiónu CEE.
|
5. Pripravujeme event k onkologii
Pod záštitou spomínanej siete CEE HPN pripravujeme 1. júna 2023 v Bratislave event, na ktorom sa budeme rozprávať o prevencii, diagnostike a liečbe onkologických ochorení na Slovensku.
V rámci programu budú diskutovať viacerí odborníci: prof. MUDr. Stanislav Špánik, CSc., prof. PhDr. Róbert Babeľa PhD., MBA, MSc. (HTA), FISAC, Mgr. Ján Jasenský , MUDr. Víťazoslav Belan, PhD, Adam Marťák, M.Sc a Dr. Alain Rinaldi.
V prípade, že máte záujem zúčastniť sa, potvrďte prosím svoju účasť do 18.5.2023 na mailovej adrese: loeffler@ceehpn.eu.
6. Druhé stretnutie expertného tímu
V piatok 24.3 2023 sa uskutočnilo v priestoroch Inštitútu zdravotných analýz druhé pracovné stretnutie expertného tímu k téme: Nadúmrtnosť počas pandémie COVID-19. Prítomní boli zástupcovia Inštitútu zdravotných analýz, Národného centra zdravotníckych informácii, zdravotných poisťovní Dôvera a Union a autori štúdie.
Kľúčovým záverom stretnutia je, že expertná skupina spoločne vyvinie metodiku na odpovedanie výskumných otázok, následne sa vytvoria skripty v R-ku a každá zdravotná poisťovňa tento skript zbehne na svojich dátach. Výsledky budú vzájomne komunikované a spoločne interpretované. Takýmto spôsobom je zabezpečená metodologická jednota pričom dáta zostávajú u jednotlivých poisťovní a nemusia byť spoločne zdieľané - iba výsledky.
Zároveň nás teší, že účasť na ďalšom stretnutí, plánovanom na 28.apríl 2023, potvrdili i zástupcovia VšZP. Pozvánku budeme opätovne posielať aj ÚDZS, pevne dúfame, že naše pozvanie prijmú.