Politické zásahy do slovenského zdravotníctva
Pre Euroean Observatory on Health Systems and Policies sme do sekcie Health Systems and Policy Monitor - Updates pripravili článok v ktorom sa zaoberáme politickými zásahmi do slovenského zdravotníctva.
V posledných mesiacoch došlo v slovenskom zdravotníctve k viacerým kontroverzným zmenám, ktoré vyvolali diskusie o politických zásahoch do nezávislých regulačných orgánov.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) zohráva kľúčovú úlohu pri dohľade nad zdravotným poistením a zdravotnou starostlivosťou v krajine. Avšak, rovnako ako predchádzajúce vlády, aj súčasná vláda premiéra Roberta Fica a ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej zasiahla do fungovania tohto úradu. V februári 2024 boli prijaté legislatívne zmeny, ktoré viedli k odvolaniu vtedajšej predsedníčky úradu Renáty Blahovej.
Vláda pokračovala v zásahoch aj na ďalších úrovniach zdravotníctva. Prijala zákon, ktorý od augusta 2024 mení kritériá na pozíciu riaditeľa Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve (NIHO). Tento inštitút bol založený v roku 2022 a je zodpovedný za hodnotenie zdravotníckych technológií na Slovensku. Nové kritériá stanovujú, že riaditeľom môže byť iba lekár alebo farmaceut, čo znamená, že súčasný riaditeľ Michal Staňák bude odvolaný. Zákon zároveň umožňuje ministrovi zdravotníctva kedykoľvek odvolať riaditeľa bez udania dôvodu.
Tieto zmeny však nie sú izolovaným prípadom. Od októbra 2023, keď súčasná vláda nastúpila do úradu, došlo k rozsiahlym personálnym zmenám v zdravotníckych inštitúciách po celej krajine. Medzi najvýznamnejšie patria odvolania riaditeľov fakultných nemocníc v Trenčíne, Trnave, Prešove, Poprade, Martine a Žiline. Taktiež boli vymenení riaditelia štátnych inštitúcií, ako je Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).
Kritici týchto krokov upozorňujú na to, že tieto personálne zmeny ohrozujú nezávislosť zdravotníckych organizácií a zvyšujú riziko politického vplyvu na rozhodovanie v zdravotníctve. Takéto zásahy vyvolávajú otázky o tom, či sa slovenské zdravotníctvo bude riadiť odbornými a nezávislými rozhodnutiami, alebo či bude podliehať politickým tlakom.